o obci

Poloha obce

Obec Borek se nachází v okrese Pardubice, kraj Pardubický. Obec se nachází na poloviční cestě mezi dvěma krajskými městy . V nedaleké vzdálenosti se nachází D 35. Obec žije bohatým kulturním životem zachovávající tradice svých předků.

Historie

Obec Borek se nachází v okrese Pardubice, kraj Pardubický. První písemná zmínka o Borku pochází z roku 1436. Historický znak spolu s nově vzniklou vlajkou užívá obec od roku 29.5.2007, kdy byly oba symboly schváleny Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky.

Podrobnosti

V obci je trvale obydleno 95 domů, 285-ti obyvateli. Dalších 12 domů je obydleno bez trvalého přihlášení k pobytu, případně využíváno k rekreačním pobytům a 7 domů využíváno jako provozovny a obecní budovy. K obci patří obecní hřbitov a opravená kaple svatých Andělů strážných. Katastrální území se rozprostírá na 523 hektarech.

Kultura a sport

Pro volnočasové aktivity je v obci k dispozici dětské hřiště a sportovní areál s klubovnou a dvěma nohejbalovými kurty. Součástí budovy obecního úřadu je tělocvična, která po rekonstrukci slouží k pořádání kulturních akcí a oslav i ke cvičení a je využívána pro stolní tenis. Z kulturních akcí v obci stojí za zmínku masopustní rej pořádaný 1x za dva roky, dětský maškarní rej, pálení čarodějnic, halloweenská stezka odvahy, tradiční dětský den a puťová zábava k zahájení prázdnin, tradiční nohejbalové turnaje nebo dětská představení pohádek s následnou mikulášskou nadílkou.

Hasiči

Sbor dobrovolných hasičů byl v obci založen v roce 1902. Hasiči byli a jsou v obci uznáváni a ctěni pro svou ochotu kdykoliv a komukoliv pomoci při záchraně života i majetku.

Nohejbal

Nohejbal byl obci založen skupinkou dobrovolníků už v roce 1983. Postupně se vybudovalo nohejbalové hřiště se dvěma kurty a v roce 2022 byla vybudována nová nohejbalová klubovna. V současné době hrají okresní soutěž 2. třídu.

Borověnky

Borověnky jsou amatérský pěvecký soubor založený v roce 2001složený ze slečen a paní nejen borkovských. Vystupují  v krojích, či dobových kostýmech a zpívají písničky různých žánrů, při různých příležitostech.

Děti

Dětem je k dispozici dětské hřiště a na sportovišti pumtracková dráha, po které se mohou prohánět na kole. Pro děti je každoročně pořádán dětský den, dětský karneval, pálení čarodějnic, hallowenský večer, každý sudý rok Masopust a pravidelně děti dětem hrají na Mikuláše pohádku.